Téli depressziónak nevezzük a szezonális kedélybetegséget (angol nevén seasonal affective disorder, SAD), amely abban különbözik a nemszezonális (klinikai) depressziótól, hogy tavasszal elmúlik, de ettől még komoly panaszokat okozhat a téli hónapokban. Általában október, november folyamán kezdődik, decemberben és januárban éri el mélypontját. Leggyakrabban nőket érint, de férfiaknál is megjelenhet. Kialakulásában nagy szerepet játszik, hogy szervezetünkben a napfény hiánya miatt sokkal kevesebb melatonin termelődik (ez a hormon szabályozza az alvás-ébrenlét ciklusát is).
Ezek a tünetek utalhatnak SAD-ra:
- fáradékonnyá válsz, csökken az energikusságod,
- depressziósnak érzed magad, minden reménytelen,
- nehezen koncentrálsz a teendőkre,
- nem találod a kapcsolódást szeretteiddel,
- nyűgös, nyugtalan vagy,
- untatnak a máskor élvezetes szórakozások,
- megváltozik az étvágyad és a testsúlyod,
- túl sokat vagy túl keveset alszol.
A SAD kezelésen nagy szerepe van a fényterápiának, mert ha mindennap 20-30 percet erős, legalább 10 ezer lumen értékű fény alatt tölt az illető, akár napok alatt elmúlhat a szezonális kedélybetegsége.
A másik szelíd gyógymód az aromaterápia, amelynek során különféle illóolajok belégzésével hatunk az agyműködésre, a lelki állapotra. A SAD-osok különösen erősen érzik az illatokat, tehát számukra ez ideális terápia. A jól megválasztott illatok serkentik az érzékszervek működését, javítják a hangulatot és az összpontosító képességet. Az alábbi illóolajokból 2-3 cseppet tegyél egy teamécseses párologtatóba, vagy éjszaka a párnád mellé terített papírzsebkendőre. Esti fürdőhöz 10 cseppet adj egy kád kellemesen meleg vízhez, aromaterápiás masszázshoz 1-2 cseppet egy-egy evőkanálnyi testápolóhoz vagy masszázsolajhoz.
Citrom
Amint megérezzük a fanyar illatot, azonnal jobb kedvünk lesz, és ez annak köszönhető, hogy a citrom illóolaja antidepresszáns hatású, mert serkenti a dopamin és a szerotonin szintet -- mindkét vegyület az agyban termelősik, és a hangulatszabályozásért felelős. A citrom illata javítja a koncentrálóképességet is.
Bergamott
Regeneráló és frissítő hatású, csökkenti a stressz káros hatásait, a szorongást és a depressziós panaszokat. Inhalálásként a leghatékonyabb, ehhez forró vízbe csöppentsünk 1-2 cseppet, majd fölé hajolva lélegezzünk be mélyeket az orrunkon keresztül.
Jegenyefenyő
Tiszta és friss illat, amint megérezzük, azonnal egy erdő közepén érezzük magunkat. Ez az illat energetizáló hatású, kifejezetten javallott SAD-os lehangoltság ellen. Ráadásul a téli baktériumok sem szeretik, különösen azok, amelyek légúti betegségeket okoznak ilyentájt.
Citromfű
Napi háromszori inhalálással bizonyítottan képes enyhíteni a SAD-os panaszokat. Ez az illóolaj mérsékli a szélsőséges érzelemmegnyilvánulásokat, enyhíti a frusztráltságot, felvidámítja a szívet. Ráadásul csökkenti az álmatlanságot és a szorongást.
Ylang-ylang
Ez az egzotikus, édes illat kifejezetten ajánlott a szorongás enyhítésére, ami gyakran kíséri a depressziót. Összetevői nyugtatóként hatnak a központi idegrendszerre.
Levendula
A nagy klasszikus, és nem véletlenül: virágos-kámforos illata csitítja a szorongást és a stresszes lelkiállapotot, javítja az alvásminőséget, növeli az összpontosítóképességet.
Utolsó kommentek